Annak érdekében, hogy Önnek a legjobb élményt nyújtsuk "sütiket" használunk honlapunkon. Az oldal használatával Ön beleegyezik a "sütik" használatába.

A sikeres kisvállalkozások így cselekszenek

  •  Aktuális
  • 2015-08-24 15:30:00
  • Rácz-Akácosi Attila
Hogyan lehetünk sikeres kisvállalkozók? Hogyan őrizhetjük meg a fejlődés dinamikáját és hogyan kerülhetjük el a lefelé szálló ágakat? Mit tartogat a hosszú távú jövő és hogyan biztosíthatjuk a megélhetést akár a gyermekeinknek is? Hogyan motiválhatjuk a cég alkalmazottait és hogyan válik valódi közösségé a kollektíva? Hogyan találjuk meg azokat az embereket, akik nem csak dolgozóként, de iránymutatóként is a cég sikeréért dolgoznak? Ilyen és hasonló kérdésekkel foglalkozunk a továbbiakban.

Saját kreatív csapat nélkül sokkal nehezebb

Minden kis- és középvállalkozásnak szüksége van olyan kollégákra, akik nem csak kiváló dolgozók, de az irányítás és vezetés bizonyos szegmenseiben is hajlandók részt venni. Ők azok, akik tiszteletet képesek kiépíteni maguknak a többi dolgozó között, az ő hozzáállásukat és szakmai tudásukat ismerik el a legtöbben.

Minden vállalkozásnak szüksége van ilyen emberekre. Mindegyikük a saját szakterületük jó ismerője, így vállalkozóként nélkülözhetetlen segítséget kapunk tőlük. Mi magunk nem tudnánk sok szakmai kérdésben dönteni, de ha az oldalunkon olyan emberek állnak, akiknek a szakmai tudásában és a lojalitásában is tökéletesen megbízunk, akkor ezek a gondok egy csapásra megoldódnak.

Vállalkozóként nem csak a technikai kérdésekben szorulhatunk segítségre, hanem pénzügyi területen is. Ez egy olyan szegmens, ahol igen nagy bizalomra van szükség a döntés átengedéséhez.

Ám ha ez a bizalom megvan a szűk munkatársak iránt, akkor a döntéseink könnyebbek és sikeresebbek lehetnek.

 

Mindig legyen aktuális üzleti terved!

Az üzleti terv nélkülözhetetlen egy vállalkozás életében. Ez határozza meg egy adott periódusra vonatkozó kiadásokat és bevételeket, ez alapján válik tervezhetővé a befektetés, vagy az új munkaerő felvétele. Üzleti terv nélkül nem bővíthető egy vállalkozás, ily módon gyakorlatilag vak repülés lenne.

Noha önmagában az üzleti terv megléte nem garantálja az üzleti sikert, mégis olyan teendőről van szó, amit nem léphetünk át. Mindig legyen kéznél, mindig ismerjük a legapróbb részletekig és mindig tudjuk, hogy hol tartunk az aktuális időszakban! Ha valami elcsúszott, könnyebben megfejthetjük az okát, esetleg beavatkozhatunk és módosíthatjuk a tervet.

Az üzleti terv romlandó, hamar lejár a szavatossága, ezért időről időre felül kell vizsgálni, hogy biztosan optimálisan segíti-e a cég sikerét. Ha ezt elmulasztjuk, nem lehetünk benne biztosak, hogy jól használjuk a lehetőségeinket.

A cégek viszonyai, lehetőségei, rendelkezésre álló pénzeszközei folyton változnak. Hol több lesz belőlük, hol kevesebb. Néha a piaci körülmények is olyan hatást gyakorolnak, amelyek miatt ajánlott lehet az üzleti terv módosítása. Ezek a változások egyaránt lehetnek pozitív és negatív vonzatúak is.

 

Törekedjünk a biztonság megteremtésére!

A cégek hosszú távú sikereit a felelős döntések és a biztos profitot jelentő megoldások szavatolják. Vállalkozóként ritkán engedhetünk meg magunknak olyan döntéseket, amelyek jelentősebb kockázatot jelentenek a cég számára.

A biztonság megteremtéséhez hozzátartozik az is, hogy biztosítjuk a vagyoni eszközeinket és a humán erőforrásainkat. Ez természetesen plusz terhet ró a cégre, de közel sem akkorát, mint amit egy elszenvedett káreset okozhatna.

Vállalkozóként kötelességünk keresni azokat a megoldásokat, amelyekkel csökkenthetjük a káresetek és az anyagi csőd kockázatát. Legyen szó biztosításokról, különböző biztonságtechnikai felszerelésekről vagy akár emberi tényezőről, mindig felelős döntést kell hoznunk, hiszen felelősek vagyunk a munkavállalókért és a cégért is.

 

Teremtsünk jó munkakörnyezetet!

Egy munkavállaló csak akkor érzi jól magát egy vállalatban, ha kellő megbecsülést érez a személye iránt, a munkáját megbecsülik és megfizetik, valamint biztosítjuk számára azokat a privilégiumokat, amelyeket saját magunknak is biztosítanánk.

Ha mindezt megkapja, motiváltabb és eredményesebb dolgozó lesz, aki magáénak érzi a cég sikerét és az esetleges kudarcokat is. Az ilyen munkavállaló felelősnek érzi magát a vállalatért, ezért odaadón és lelkesen dolgozik minden nap.

A cég elsődleges erőforrásai a dolgozók, ennek pedig minden sikeres vállalkozó tudatában van. A vállalkozó feladata megtalálni az optimális középutat a bérezésben, amely kellőképpen motiválja a dolgozót, illetve amit a cég is ki tud fizetni.

 

Motiváljunk különböző módokon!

Egy cég csak akkor lehet sikeres, ha a dolgozóik jól dolgoznak és profitot termelnek. Ehhez pedig az szükséges, hogy a fenn említett módon ösztönözni tudjuk a munkavállalókat.

Egyes esetekben a munkavállalók tovább motiválhatók, ennek eszközéül szolgálnak a különböző kitüntetések, juttatások és jutalmak. Ha a legjobb dolgozókat kitüntetjük, az egész kollektívát motiválhatjuk ezáltal. Nem a karóráért vagy a plecsniért fognak dolgozni, hanem az elismerésért és a különböző privilégiumokért.

Tartsuk fejben, hogy a munkavállalók motiválása nem minden esetben pénz kérdése. Sokszor olyan egyszerű, de kedves gesztusokkal is elérhetjük a célunkat, ami csupán odafigyelés kérdése.

Azt is el kell mondani, hogy csupán azokat a munkavállalókat tudjuk motiválni, akik hajlandóak odaadóbban dolgozni a saját és a cég sikeréért. Ám ez a kérdés már a megfelelő munkavállalók kiválasztásához kanyarodik vissza.

 

Nem vagyunk pótolhatatlanok

Mindenki életében eljön az a nap, amikor megfárad, szögre akasztja azt, ami a kezében volt és nyugdíjba vonul. Ez olyan törvényszerűség, mint az élet körforgása, de a cég élete nem ilyen. A vállalkozásnak akkor is működnie kell tovább, mikor mi letesszük a lantot, ám a dolgozóink ott maradnak és folytatják a mindennapi életüket.

Egy nagyobb vállalkozás vezetőjének időben gondoskodnia kell arról az időről, amikor már nem lesz a cég kötelékében. Legelőször meg kell találnia azokat a személyeket, akik elvégzik mindazokat a feladatokat, amelyekkel ezidáig ő foglalkozott. Utána át kell adnia a tudást, az ismereteket és a kapcsolati hálót, amit az évek során a magáévá tett. Végül pedig a gyakorlatban is át kell adnia a feladatot, hogy kiélvezhesse a megérdemelt boldog nyugdíjas éveket.

 

Sok Sikert!

Rácz-Akácosi Attila

Web: motivator.ma

Telefon: 06-20-277-3889

Megosztás
A vállalkozói sikertörténeted 10 kulcsa
Nagyon sokat gondolkodtam, hogyan fogalmazzam meg azt a 10 alapkészséget, eszközt, ami sikerre viszi a vállalkozásodat. Zseniálisabbnál-zseniálisabb cikkek jelennek meg arról, hogyan legyél Te a holnap Mark Elliot Zuckerberg-e, és mivel ezen cikkeket én nem tudom felülmúlni, így összeszedtem...
   2015-10-28    Vállalkozz!
Üzleti terv készítés az üzleti sikerhez! 1. rész
Reméljük, hogy az alábbiak hasznos segítséget jelentenek az üzleti terv elkészítéséhez – legyen szó kezdő vállalkozásról, vagy fejlődésben lévő meglévő vállalkozásról.
   2015-09-30    Vállalkozz!
9 idézet Mark Zuckerbergtől
Tagadhatatlan, hogy a Facebook mindannyiunk életében komoly változást hozott az utóbbi években. Akkor talán még furcsa volt, hogy egy olyan fiatalember, mint az alapító, hogyan tudta létrehozni a jelenünket annyira meghatározó vállalkozást. A titok a mentalitásában rejlik, ami most...
   2015-09-07    Tippek