Annak érdekében, hogy Önnek a legjobb élményt nyújtsuk "sütiket" használunk honlapunkon. Az oldal használatával Ön beleegyezik a "sütik" használatába.

Világbank: 122 országban javult a vállalkozói környezet az elmúlt évben

  •  Aktuális
  • 2015-10-29 10:05:00
A Világbank szerdán kiadott "Doing Business 2016" jelentése alapján az elmúlt évben világszerte 122 országban javult a vállalkozói környezet az adminisztrációs terhek csökkentése vagy a bürokratikus eljárások egyszerűsítése miatt.

 

A felmérés szerint az elmúlt évben 85 fejlődő országban 169 üzletbarát reformot valósítottak meg, a fejlett gazdaságú országokban pedig további 62 hasonló lépésre került sor 37 államban.

 

A legnagyobb előrelépés a vállalkozások működésére vonatkozó szabályozói környezet hatékonyságának javításában volt, egyszerűbbé váltak a szabályok, és csökkent a betartásuk költsége. Általánosságban könnyebbé és olcsóbbá vált egy új vállalat felállítása. Míg 2003-ban átlagosan 51 nap kellett egy vállalkozás beindításához, most már 20 nap is elegendő erre. 

 

A jogi eljárásrend erősítésére 66 rendelkezést hoztak az elmúlt évben és 50 reformtervezetet valósítottak meg, amelyek megkönnyítik a vállalatok elektronikus ügyintézését. 
A jelentés részeként a Világbank 189 ország gazdaságát vizsgálta meg, és rangsorolta őket az alapján, hogy mennyire könnyen tudnak működni az adott országban a magánvállalatok. A világranglistán megőrizte első helyét Szingapúr, amelyet Új-Zéland és Dánia követett. A legjobb tíz közé jutott még Dél-Korea, Hongkong, az Egyesült Királyság, az Egyesült Államok, Svédország, Norvégia és Finnország. 

 

Magyarország a rangsor 42. helyén van, 12 helyet javított az előző évi jelentéshez képest.

 

Világszinten a legnagyobb fejlődést Afrika szub-szaharai régiójában érték el, itt valósították meg az összes reformlépés közel 30 százalékát. A legrosszabbul Latin-Amerika és a Karib-tenger térségének országai teljesítettek, ahol 32 országban csak 24 kedvező lépést talált a jelentés.

 

A Világbank felhívta rá a figyelmet, hogy az idei jelentés pontosabb, mint a korábbiak, ugyanis kétéves munkának köszönhetően bővült a vállalatok működését befolyásoló intézmények hatékonyságát mérő mutatóinak a köre, így pontosabb képet lehet kapni a valós helyzetről.

Megosztás