Annak érdekében, hogy Önnek a legjobb élményt nyújtsuk "sütiket" használunk honlapunkon. Az oldal használatával Ön beleegyezik a "sütik" használatába.

Miután EZT elolvastad, elkezdesz kevesebbet beszélni, és többet figyelni

  •  Lifestyle
  • 2015-11-14 10:10:00
  • Rácz-Akácosi Attila
Csodás képességgel vagyunk megáldva – ez pedig a “beszéd”. A nyelv igazi ajándék. Olyan ajándék, amellyel képesek vagyunk kifejezni érzéseket, érzelmeket, gondolatokat és terveket. De sajnos, mint minden ajándék, úgy a túlzásba vitt beszéd is nem várt eredményekhez vezet.

 

A beszéd és a figyelés egyensúlya egyaránt fontos a világunkban. A haszontalan szavak zaja – amelyet sokan csak a figyelemfelkeltés érdekében generálnak - sűrű ködöt hoz létre, és ez a köd meggátol minket abban, hogy valóban megértsük egymást. Irónikus, hogy minél többet beszélünk, annál kevésbé vagyunk képesek kommunikálni.

 

1. Gondolkodj, mielőtt beszélsz!

Amennyire nyilvánvaló, annyira kihasználatlan. Társaságban gyakran csak azért mondunk valamit, hogy beszéljünk. Nyitjuk a szánkat, pedig még nem is tudjuk, mi fog rajta kijönni. Néha okos dolgok születnek így, de a legtöbb esetben mégis véletlenszerű megjegyzéseket teszünk anélkül, hogy bármilyen minőségi információval is járulnánk hozzá a beszélgetéshez. Az eredmény: senki sem hallgat ránk.

 

Vegyünk egy mély levegőt mielőtt válaszolunk, nem számít, milyen “sürgősnek” tűnik a válasz. Gondolkozzunk egy kicsit! Ne feledd, a gondolkodás valóban sok lehetőségre mutat rá, nem csak egyetlen válasz létezik. Gondolkozz, mielőtt megszólalsz, és ezzel nem csak a válaszod lesz bölcsebb, de az emberek elkezdenek hallgatni rád!

 

2. Figyelj, mielőtt nagy következtetést vonnál le!

A gond megint csak a “Need for Speed”: a világ sokszor arra kényszerít minket, hogy annyira leegyszerűsítsük a kommunikációt, hogy az már szinte használhatatlanná válik. Emiatt viszont elég néhány szó és mondat ahhoz, hogy új perspektívát mutass azoknak, akik egyszerűen csak azért tévednek, mert nem volt elég idejük arra, hogy pontosan tájékozódjanak.

 

Ha a másikat végighallgatod, ez nem csak azért jó, mert az illető végigmondhatja, amit szeretne; hanem mert az ő nézőpontját is megismered. A hallgatás azt jelenti, hogy valóban szeretnéd megtudni azt, hogyan is látja a dolgokat a másik a saját szemén át.

 

3. Vedd számba a fontos dolgokat!

Az interneten vívmánya az “információs túlterhelés”. Ez azt jelenti, hogy nagyságrendekkel több információ éri az agyunkat, mint az befogadni lennénk képesek. Minden alkalommal, amikor frissíted a Facebook állapotodat, vagy kiposztolsz egy új blogbejegyzést, vagy egyszerűen csak kinyitod a szádat, hogy mondj valamit, akkor ezt a túlterhelést növeled. Próbáltad már fontolóra venni, hogy biztosan fontos, amit mondani akarsz? Néha a csend tényleg aranyat ér…

 

Túl gyakran “csak úgy” hallatni akarjuk a hangunkat, nem számít, hogy ezt hogyan is tesszük: emailben, sms-ben, Twitteren. Képzeld el, mennyivel kevesebb “zaj” érné a világot, ha mindenki csak a valóban értékes dolgokat tenné közzé, csak azt, ami igazán fontos.

 

4. Ismerd meg a többieket jobban!

És ez nem azt jelenti, hogy csak beszélgetünk másokkal. Felkelünk együtt a fotelből, megnézzük közösen a naplementét, együtt játszunk, együtt eszünk. Mindezek olyan dolgok, amelyek elsősorban az életet teszik élvezetessé, másod sorban segítenek a másikat jobban megismerni.

 

5. Teremts szebb valóságot!

Ha kevesebbet beszélsz, több időd marad cselekedni. Ez nyilvánvaló. A hangsúlyt a beszéd helyett a tettek jelentik, ha naponta 10 perccel kevesebbet töltesz el beszéddel és 10 perccel többet el töltesz el azzal, hogy a világot szebbé tedd, és értéket hozz létre mások számára, akkor egy hónap alatt 10*30 = 300 percet töltesz el egy szebb világ megteremtésével! Mire vagy képes ennyi idő alatt? 5 óra nem kevés idő.

 

De ha nem az egész világ, hanem csak az életed szebbé tételét jelenti az, hogy naponta csak 10 perccel beszélsz kevesebbet, már nyertél.

 

6. Írj többet!

Az írás remek önkifejező eszköz, pláne ha van rá pár perced naponta. Ha írsz, akkor nagyobb felelősséggel, bölcsebben fogalmazol. Az írott szavak tovább tartanak, mint a kimondottak. Amikor írsz, az elméd kitisztul. Az írás alapvetően tanít meg, hogy az első számú szabály ez: ”gondolkodj, mielőtt cselekszel” .

 

És amikor írsz, valami nagyon érdekes fog történni: kénytelen leszel önmagadra is “hallgatni“. Ki leszel téve a saját gondolataidnak és érzelmeidnek. Jobban meg fogod magadat ismerni. Vagy, ha pontosabb akarok lenni, elkezded felfedezni, hogy ki is vagy valójában

 

Sok sikert!

 

Rácz-Akácosi Attila

Web: motivator.ma

Telefon: 06-20-277-3889       

Megosztás
5 jel, hogy azonnal változtass magadon!
Oké, mondják, de mit gondolsz a körülötted lévő emberekről, világról? Utálod, ha sikeres emberekbe ütközöl? Ki nem állhatod, ha a villamoson hangos nevetést hallasz? Utálod, ha boldog párokat látsz? Rossz hírt mondok, SOS változz meg, ha nem akarsz „cserebogár” életet.
   2015-11-14    Lifestyle
James Bond még egy divatmárkán is segít
Az Investor.hu cikkéből kiderül, hogy a 007-es a filmvásznon a világot menti meg, a valóságban viszont kisebb léptékben gondolkodik. A filmbéli hős egy rég elfeledett márkájú napszemüveget visel, amely viszont még a mai napig létezik. Naná, hogy hamarosan mindenki ilyet akar majd –...
   2015-11-13    Lifestyle
7 kapcsolatgyilkos mondat, amit soha ne mondj másoknak!
Véletlenül valami rosszat mondtam valakinek, az illető arca kipirult, a szeme szikrázott, és elképesztő düh jelent meg az arcán. És ez igazából nem is arról szólt, amit mondtam neki, hanem amit ő kihallott a szavaimból.
   2015-11-08    Lifestyle