Annak érdekében, hogy Önnek a legjobb élményt nyújtsuk "sütiket" használunk honlapunkon. Az oldal használatával Ön beleegyezik a "sütik" használatába.

Tudomány világfóruma, UNESCO-főigazgató: a világnak egyre nagyobb szükség van a tudományra

  •  Tippek
  • 2015-11-09 11:15:00
  • MTI
A világnak egyre nagyobb szüksége van a tudományra, az innovatív megközelítésekre a különböző ágazatokban, emellett pedig határozott kapcsolatokra a tudomány és a politika között - mondta Irina Bokova, az UNESCO főigazgatója a Tudományos világfórum szombati záróülésén.

 

"Beléptünk abba a korba, amikor bolygónk erőforrásai korlátozottá váltak. Sokkal többet kell kihoznunk a rendelkezésre álló megújuló energiákból, az emberi találékonyságból, a kreativitásból. Ezért fontos, hogy a tudomány olyan új megoldásokat dolgozzon ki, amelyek befogadóak, igazságosak és ami a legfontosabb, fenntarthatóak" - fogalmazott az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének vezetője a Parlamentben.

 

Irina Bokova hangsúlyozta: soha nem volt még ennyi lehetőség a párbeszédre, az együttműködésre és a kutatásra, mint napjainkban, ugyanakkor a kihívások is egyre nagyobbak. Ezért újfajta partnerségekre, kooperációkra van szükség. Felhívta a figyelmet arra, hogy a tudomány képes összekapcsolni a fenntarthatóság gazdasági, környezeti és szociális dimenzióit.

 

"A tudomány a haladásról, a körülöttünk lévő világ megértéséről szól, de arról is, hogy a megszerzett tudást mindenkivel megosszuk és így oldjuk meg a problémákat. Erősebb tudományra, mélyebb, ágazatokon és határokon átnyúló együttműködésre van szükség, hogy a társadalmak együtt hozzák létre és osszák meg a tudást" - fogalmazott.

 

A UNESCO főigazgatója felidézte, hogy szeptemberben a világ vezetői elfogadták a fenntartható fejlődés 2030-ig megtervezett napirendjét. A világszervezet sok mindent elért a millenniumi célkitűzésekből, a mostani agenda sokkal bátrabb az olyan ügyekben, mint a szegénység felszámolása, a jólét előmozdítása, az egyetemes béke kialakítása - jelentette ki.

 

"Mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy a papíron rögzített ígéreteket kézzelfogható változássá fordítsuk. A tudomány kezében vannak a válaszok azokra a kérdésekre, amelyekkel a társadalmaknak foglalkozniuk kell, hogy erősödjön az energia-, a víz- és élelmiszerbiztonság, megakadályozzuk a katasztrófákat, fenntartható városok működjenek" - sorolta.

 

Irina Bokova megjegyezte, hogy a 2030 Agenda a lehető legszélesebb konzultáción alapul, amelyben kormányzatok, társadalmak, tudományos közösségek voltak partnerei egymásnak. Kitért arra, hogy az elfogadott 17 fejlesztési célkitűzés közül a 6-os számúba beépült az UNESCO jövőképe; ebben szerepel a víz elérhetősége mindenki számára. Ehhez szükség lesz az ENSZ nemzetközi hidrológiai programjának hozzájárulására és a különböző kutatóközpontok hálózatára.

 

A 14-es cél az óceánok, tengerek megóvását célozza, ami szintén kiemelt ügy az UNESCO számára, a szervezet ökoszisztémát és biodiverzitást megvédő jövőképe pedig a 2030 Agenda 13-as és 15-ös pontjában jelenik meg és sürgős intézkedésekre szólít fel az éghajlatváltozás és annak hatásai leküzdésére - ismertette. Irina Bokova külön kitért a oktatás, a tanuláshoz való hozzáférés fontosságát hangsúlyozó fejlesztési célkitűzésre.

 

"A World Science Forum egyedi platformot biztosít, amelynek segítségével össze tudjuk kötni ezeket a pontokat és az érintett szereplőket, ami létfontosságú a célok megvalósításában. Kormányzatok, nemzetközi szervezetek, a tudományos közösség, a magánszféra alkothat közös jövőképet ezen a fórumon" - jelentette ki a főigazgató, aki méltatta az ENSZ-főtitkár felismerését a tudomány és a politika kölcsönhatásáról. 

 

A Tudomány világfórumát videoüzenetben köszöntötte a tanácskozás következő, 2017-es házigazdája, Jordánia uralkodója, Abdullah ibn Al Husszein, aki hangsúlyozta: a fenntartható jövő elképzelhetetlen a tudomány szereplőinek, ezen belül is a fiataloknak, a jövő tudósainak a támogatása nélkül.

 

"A mi régiónkban sok évszázadon keresztül dolgoztak együtt a tudomány területén zsidók, keresztények és muszlimok, manapság is nagy szükség van egy ilyen együttműködésre. Nem elfogadható, hogy ha kezünkben vannak a megoldások, a cselekvést a diplomáciai és politikai akarat hiánya akadályozza meg. A kölcsönös tisztelet és a közös cselekvés sokkal többet jelent, mint az, amit az ideológiát és a megosztást képviselők tudnak nyújtani" - mondta üzenetében a jordán uralkodó.

 

Forrás: MTI

Megosztás
Párizsi klímacsúcs: Bhután érkezett a "legnagyratörőbb vállalásokkal" a francia fővárosba
Bhután érkezett a "legnagyratörőbb vállalásokkal" az ENSZ hétfőn megkezdődött párizsi klímavédelmi csúcstalálkozójára: a himalájai királyság, amelynek majdnem háromnegyedét erdők borítják, többek között további területek újrafásításával kíván hozzájárulni a klímaváltozás...
   2015-12-09    Tippek
Cséfalvay: az olajár, a palagáz és India módosíthatja az energiaellátás játékszabályait a világban
A tartósan alacsony olajár, a palagáz és -olaj árképző hatása, valamint India energiaigénye jelentősen módosíthatja az energiaellátás játékszabályait a világban - mondta Cséfalvay Zoltán kedden az MTI-nek.
   2015-11-13    Tippek
Hatékony klímavédelmet követelnek a világ buddhista vezetői
Nyílt levelet írtak a világ buddhista vezetői a november 30-án kezdődő párizsi ENSZ-klímacsúcsra, hatékony klímavédelmet követelve a Föld vezető politikusaitól - közölte A Tan Kapuja Buddhista Egyház pénteken az MTI-vel.
   2015-11-02    Aktuális