Annak érdekében, hogy Önnek a legjobb élményt nyújtsuk "sütiket" használunk honlapunkon. Az oldal használatával Ön beleegyezik a "sütik" használatába.

Figyelem! Megszívhatod, ha céges pénzt magáncélra használod!

  •  Pénzügyek
  • 2015-06-24 12:00:00
  • Rácz-Akácosi Attila
Általában a kis cégek és családi vállalkozások szoktak beleesni abba a hibába, hogy a társaság tagjai úgy bánnak a céges pénzekkel, mintha a sajátjuk lenne.
És mi ennek a következménye? Kongó, ámde papíralapon megdagasztott házipénztár, és a kockázat állandó, mert bármikor jöhet a vagyonvizsgálat és vele együtt a bírság is!

 

Nemrégiben megjelent egy, az adóhatóság által közölt elrettentő példa: „Magánszemély folyamatosan a céges pénzből fizette a lakáshitelét, jelentős nagyságrendben vásárolt ingóságokat, ingatlanokat, továbbá pénzforgalmi számlájára nagy összegben teljesített befizetéseket, melyekre megfelelő fedezettel nem rendelkezett. A Dél-alföldi régióban egy vállalkozó többek között saját lakáshitelét is cégének „fekete” bevételeiből fizette. A közelmúltban zárult vagyonosodási vizsgálat miatt csaknem 19 millió forint büntetésre számíthat.”

 

Éz hogy mi volt az adóhatóság célja ezzel a kis történettel?

Szerette volna megmutatni mindenkinek, hogy bizony nagyon rosszul járhat az, aki cége pénzéből fedezi magánkiadásait. Sokan nem tudják, hogy a cég pénzét nem lehet csak úgy levenni a bankszámláról, vagy ok nélkül áttenni magánszámlára, sőt, olyan áruk vásárlására sem szabad használni, amik egyáltalán nem kapcsolódnak a vállalkozás profiljához. Aki ezt sűrűn megteszi, annak vagyonosodási vizsgálat lehet jussa, majd megfelelő bizonyítékok esetén kemény büntetés. (Adózóna)

 

A magyar vállalkozók nagyon sokszor vásárolnak mindenfélét céges bankkártyájukról, és az is könnyen visszakövethető, ha pénz érkezése esetén azonnal leveszik azt, vagy rögtön elkezdik az utalgatást magánszámlákra. Ebben az esetben dupla probléma jön létre, hiszen egyfelől a vagyonosodási vizsgálat alkalmával mint magánszemély, adózatlan jövedelemmel kell majd elszámolnia, másfelől a leemelt (és a magánszemély részére szánt) forintok egyre csak növelik a cég házipénztárát. A mérlegkészítési időszakban pedig nem győznek majd csodálkozni, hogy a pénzek folytonos levétele miatt már mekkora összegnek kellene a házipénztárban lennie.

 

Az Adózóna a cikk elején elkezdett elrettentő példát így folytatja:

 

„A vagyonosodási vizsgálat során az adóhatóság megvizsgálta a házastárssal közös bankszámlát is, amelyből kiderült, hogy a házaspár érdekeltségébe tartozó gazdasági társaság jelentős összegeket utalt át a családi számlára, melyekből lakáshitelüket törlesztették”.

 

Persze mindeközben ezek az utalások nem szerepeltek a gazdasági társaság könyvelésében, sőt, az összegek régebben számviteli bizonylat nélkül lettek bevételezve a pénztárba. A személyi jövedelemadóról szóló törvény kimondja, hogy jövedelemnek számít a magánszemély bármilyen címen és formában megszerzett bevételének egésze, költségekkel csökkentett része, vagy meghatározott hányada. A gazdasági társaságtól a magánszámlára utalt és onnan a lakáshitel törlesztésére felhasznált összegek pedig a magánszemélyek adózatlan egyéb jövedelmének tekinthetők.

 

Ezért legyél mindig körültekintő!

 

Rácz-Akácosi Attila

Web: motivator.ma

Telefon: 06-20-277-3889

Megosztás
Tervezzük meg a pénzügyeinket!
A magyarországi vállalkozások jellemző hibája, hogy nem fordítanak elég energiát és időt a pénzügy tervezésre, mondhatni "egyik napról a másikra élnek". Pedig a vállalkozások nagyrésze egy cél érdekében jön létre, ez pedig az elérhető profit maximalizálása.
   2015-11-27    Pénzügyek
Miért és hogyan érdemes befektetni? 3 befektetési tanács kezdőknek
A befektetésekkel az a cél, hogy a megtakarításokból eredő tartalékokat olyan pénzeszközökbe vagy befektetési lehetőségekbe helyezd, ahol az a minimum, hogy a reális értékét megtartsa, és még egy kis növekményt is hozzon a konyhára. A tartalékolás azt feltételezi, hogy már most...
   2015-09-29    Pénzügyek
Ha rossz számlára utaltam...
Az enpenzem.hu értesülései szerint, ha a megadott bankszámlaszám és a számlatulajdonos neve nem egyezik, akkor is elutalásra kerül a pénzed, ha rossz számlaszámot adtál meg az egyedi átutalási megbízáson
   2015-07-27    Pénzügyek