Annak érdekében, hogy Önnek a legjobb élményt nyújtsuk "sütiket" használunk honlapunkon. Az oldal használatával Ön beleegyezik a "sütik" használatába.

Helyes időbeosztás

  •  Lifestyle
  • 2015-11-05 16:35:00
  • Rácz-Akácosi Attila
Így csináld, hogy ne csak munkával töltsd az életedet
Az idő mára a legfontosabb erőforrássá vált: véges tudata miatt az egyik legnehezebben beosztható erőforrásként jelentkezik, pedig úgy teszünk, mintha végtelen lenne. A nap csak 24 órából áll, a teljesítőképességed pedig jó esetben is 12 órán keresztül aktivizálható – utána már csak maszatolás van. Egy jó időbeosztás sokat segíthet annak elkerülésére, hogy végkimerülés állapotába jutva csak halmozódjanak a tennivalók.

 

Mire való a time management?

A time management tervezési folyamat, amelynek célja, hogy a rendelkezésre álló időt a lehető leghatékonyabban oszd be, hogy a lehető legtöbb feladatot a lehető legjobb minőségben végezhesd el. A kulcsszavak a „rendelkezésre álló” és a „lehető legtöbb-legjobb” szavakon van!

 

A jó időbeosztással nem mennyiségi, hanem minőségi változást szeretnénk elérni. Ahhoz, hogy folyamatosan jó minőséget tudj produkálni, figyelned kell arra, hogy az ember és az elvárt eredmény között egyensúly legyen, így a termelőerő karbantartására – azaz magadra – is időt kell szánnod!

 

Határozd meg a feladataidat és azt az időt, amennyit rájuk szánsz

Fontos, hogy ráébredj a napi feladataidból mennyi valóban a te feladatod, és hogy mit is csinálsz egész nap. Így első lépésként mérned kell az időt, hogy mennyi szükséges az emailek megválaszolására, a hírek olvasására, alkalmazottaid ellenőrzésére, a marketingre és a tervezésre.

 

Ha méred az időt, akkor azt is látni fogod, hogy mennyi időre van szükséged a feladatok elvégzésére. Fontos figyelembe venned azt is, hogy a hatékony munkavégzéshez ismerned kell a saját bioritmusodat is:

 

  • vannak olyan emberek, akik reggel 5-7 óra között a legaktívabbak, majd ezután jön egy csendes mélyvölgy, majd újra a magasra törnek 10-12 között, majd újra lassabban végzik el a feladatukat, majd újra aktivizálódnak 16 óra után.
  • és vannak olyanok, akik éjszaka tudnak dolgozni, mert a bagolytípusba tartoznak.

 

Mérd fel a te benső erőforrásaidat, és máris jobban be tudod osztani az idődet!

 

Az is fontos, hogy legyél szigorú a kialakult időbeosztásodhoz: ne adj plussz még 10 percet a feladatra! Ha nem sikerült elintézned, vagy még választ vársz egy emailre, térj át a következő napirendi pontodra, ezt a feladatot, pedig írd be másnapra!

 

Bevált praktikák az átláthatóbb időbeosztásra, a hatékonyabb munkavégzésre

 

  • Tegyél különbséget a feladatok között! Mennyire fontosak; mennyire hosszúak; egyedül is el tudod-e végezni őket, vagy egyeztetned kell hozzá; mennyire igényelnek komoly agymunkát és mennyi az általuk termelt nyereség? A kialakult mátrix kijelöli egyes feladatok sorrendjét, fontosságát.
  • A nagyobb feladatokat osszuk kisebb, átlátható részekre!
  • Ha tudod, hogy reggel vagy aktívabb, akkor szervezd úgy a napodat! Délelőtt jöhet az agymunka oroszlánrésze, a rutinfeladatokat pedig hagyd későbbre! Utóbbiakat két nagyobb elmélyülést igénylő dolog közé is beiktathatod...
  • Igyekezz mindig változatosan szervezni a feladatokat, ne végezd egész nap ugyanazt, mert áttérsz a robotszintre, ami egy idő után sokkal fárasztóbb! Ne hagyd ki olyan napi munkákat (például az e-mailekre válaszolást), amelyek másnap pluszterhelést okoznak!
  • Jutalmazd meg magad! Érdemes piros pontozni, mint az iskolában, vagy pipálni az elvégzett feladatokat a listádon, jó érzés lesz végignézni rajta! Vagy határozd el, hogy ha végeztél, pihensz egy kicsit!
  • A legjobb projekt a befejezett projekt… Ezért azokat a feladatokat, amelyek egy lendülettel elvégezhetők, ne oszd több részre, mert csak az agyadat terheled feleslegesen azzal, hogy kilépsz, majd visszatérsz hozzá
  • Egyszerre egy dologra koncentrálj! A koncentrálást nagyban segíti a rendezett munkakörnyezet, érdemes lehet kikapcsolni a felugró értesítéseket és hasonlókat a gépeden! Majd megnézed az új levelet, ha eljön az ideje.
  • Ha valamit azonnal ki tudnánk pipálni, ne töltsünk vele több időt csak azért, mert még nem járt le a határidő! Ha valamit 8-9 közé ütemeztünk, akkor tegyük el 9-kor, és térj vissza rá máskor. Egy idő után már a hatékonyság fog látszódni a munkavégzésedben, és legközelebb végezni fogsz minden időhöz kötött munkával.

 

Bízunk, hogy a cikkel sokat segítettünk Neked!

 

Jó időbeosztást!

 

Rácz-Akácosi Attila

Web: motivator.ma

Telefon: 06-20-277-3889       

Megosztás
Siker kontra kudarc! Nyer: A SIKER!!!!
Az igényszinthez viszonyított teljesítményünk határozza meg, hogy sikerként vagy kudarcként élünk meg valamit: Siker, ha egy személy teljesítményszintje meghaladja az igényszintjét, és kudarc az, ha a személy teljesítménye nem éri el az igényszintjét
   2015-11-09    Lifestyle
4 bevált ötlet, hogy a szürke hétköznapokon is boldog lehess!
Néha úgy érzed, hogy teljesen kiégtél. Elmennél egy tengerparti kiruccanásra, egy testet-lelket feltöltő wellness hétvégére, ami extra adag boldogsághormonnal látna el, viszont ezt nem engedheted meg magadnak. Ne csüggedj! Van más megoldás, hiszen boldogságot nem csak olyan dolgok...
   2015-08-20    Lifestyle
Négy tanács egyenesen Henry Fordtól
A nyár tökéletes időpont, hogy fejlesszük a cégünket, és vele együtt saját magunkat is. Így gondolkodott 1899 nyarán Henry Ford is, mikor otthagyta az Edison Illuminating Company vezető mérnöki állását azért, hogy minden idejét álma megvalósításának, az automobil prototípus...
   2015-05-19    Lifestyle