Annak érdekében, hogy Önnek a legjobb élményt nyújtsuk "sütiket" használunk honlapunkon. Az oldal használatával Ön beleegyezik a "sütik" használatába.

Nulláról igazi vállalkozó: Így érheted el

  •  Vállalkozz!
  • 2015-07-16 10:10:00
  • Rácz-Akácosi Attila
Vállalkozónak lenni sokkal több annál, minthogy van egy ötleted aztán alapítasz rá egy céget, vagy éppen igényelsz egy egyéni vállalkozói igazolványt és majd lesz, ahogy lesz.

Persze így is bele lehet vágni, de ha IGAZI vállalkozó akarsz lenni, akkor érdemes végig járni az alábbi szinteket, hogy rutint és tapasztalatot szerezz, mire a nagykutyák közé bekerülsz.

Ha most éppen alkalmazott vagy és nem vállalkozó, akkor te a – 5. (mínuszötödik) szinten helyezkedsz el. A cél az, hogy feljuss a “Földszintre”, a szabad levegőre. Minden egyes szinten tanulni fogsz valamit, hogy a földszintre érve valóban élvezhesd is, amit ott találsz!

A vállalkozóvá válás szintjei – irány felfelé!

-5. Szint. Alkalmazott vagy. Eladod az idődet és a munkaerődet másoknak.

Kezdj el tőkét gyűjteni. Szerezz később is felhasználható tudást saját élményeidből, a főnököd jó és rossz döntésiből, kérdezz tőle sokat. Keress egy pártfogót (vagy egy vállalkozó barátot), aki segítő jobbot tud nyújtani, támogat, ösztönöz, ha erőd fogytán van.

Már most úgy tekints a munkahelyedre, mintha Te magad volnál a cég vezetője, jegyzeteld le, hogy mi az, ami szuperül működik, és mi az, ami nem. Figyeld meg, hogy a főnökeid mit, miért, és hogyan csinálnak. Szerezz minél több ismeretet az üzleti élet bennfentes titkairól, és egy vállalkozás üzemeltetéséről.

Ne halogasd a vállalkozásod elindítását sokáig, ne várj a “tökéletes alkalom”-ra, mert az soha nem jön el. A “tökéletes alkalmat” ugyanis magadnak kell megteremtened.  A lendületvétel az igazán fontos, majd menet közben optimalizálsz…

-4. Szint: Önfoglalkoztató lettél. Saját magadat tartod el.

Önfoglalkoztatóvá válásodkor kilépsz az alkalmazotti létből. Indulásnak mindenképpen jó, ha a saját és családtagjaid munkájára alapuló gazdasági tevékenységbe vágsz bele. Itt meg kell tanulnod azt, hogy külön kell kezelned a cég pénzét és külön a családét!

Itt főleg abból tudsz megélni, amihez értesz, csak éppen már nem kiosztják neked a napi munkát, hanem neked kell vevőket/ügyfeleket szerezned.

Megismerkedhetsz:

  1. egy vállalkozás optimális felépítésével,
  2. a számvitel világával (vagy alkalmazol egy könyvelőt),
  3. az eladással és a marketinggel,
  4. az “jövedelmező munka” valódi jelentésével,
  5. a költséggazdálkodással és a költségcsökkentéssel,
  6. az üzleti kapcsolatfelvétellel,
  7. a felelősségvállalással és a folyamatos elszámoltathatósággal,
  8. az új üzleti trendekkel.

Bár korábban azt hitted, hogy már mindent megtanultál, most rájössz arra, hogy ez korántsem igaz, és rengeteg tudást tudsz még felcsipegetni, miközben jó marketinggel több munkát és megbízást szerezhetsz, mint azt a legvadabb álmaidban valaha gondoltad volna.

Ám egészen addig, amíg csak egy egyszemélyes vállalkozás élén tudod elképzelni magad, nem fogsz tudni szintet lépni, és minden marad a régiben.

Építs vállalkozást képzeletben: Körvonalazz egy aprólékos üzleti tervet! Tűzz ki célokat, keresd a kihívást! Végy példát olyanokról, akik nálad magasabb szinten vannak már, és keresd a társaságukat! Lépj be valamilyen helyi, vállalkozásokat patronáló szervezethez, járj el megbeszélésekre, workshopokra és iratkozz fel néhány hasznos, informatív hírlevélre!

-3. szint: Menedzser lettél! A te munkád már az, hogy másoknak adj munkát és pörgesd a céget.

Kezdődhet az olyan fizetett alkalmazottak felvétele, akik elképzeléseidet magukénak érzik, motiváltak, és a későbbiekben jutalmazni is tudod őket ezért. Menedzserként feladatod lesz többek közt az alkalmazottak munkájának irányítása és az erőforrások biztosításának szabályozása is. Rakj le stabil alapokat, így indítsd a növekedés útjára az üzletedet, és termelj egyenletes jövedelmet!

Alakíts ki jó rendszereket (amiket a -5.szinten lejegyzeteltél)! Ezek eredményeképp a vállalkozásod kevésbé lesz zűrös, és képes leszel a saját alkalmazottaidat a képességeiknek megfelelő feladatokkal ellátni. Egy jó rendszer biztosítani tudja  a továbbjutáshoz szükséges időkeretet is.

A vállalkozói-létra következő, tulajdonosi szintjére való feljutásához olyan hatékony vezetővé kell válnod, aki a csoport, szervezeti egység működését irányítja. Aztán persze ahogy az vállalkozásod gyarapszik, úgy lesz szükséged financiális, termelési, marketing, értékesítési és HR szakemberekre.

-2. szint: Tulajdonos vagy! profitot termelsz, ennek optimalizálása a fő célod.

Ide akkor kerülhetsz fel, ha sikerült kivonnod magad a napi operatív munkából (átadva a korábbi feladataidat a megfelelő embereknek). Mire erre a szintre érsz, már komoly változáson ment át a vezetői hatáskörrel és a pénzzel kapcsolatos szemléleted.

A tulajdonosi szinten félig “nyuggernek” is érezheted magadat, ahol nem adod el a drága idődet és munkádat bérért, és a magas jövedelmed a vállalkozás által termelt profitból származik. Tanuld meg lazábban kezelni a cégedet, hisz nem lehet gond, ha az üzleti rendszerek ott vannak, ahol lenniük kell, és egy remek team működteti őket.

Most már ügyesebben kezeled a vállalkozásodat, és mivel értéket termelsz, így nem kell aggódnod. Neked tulajdonosként csupán annyi a teendőd, hogy jó hajóskapitány módjára ügyelsz az matrózaidra, elkerülöd a céges hajótöréseket, és gondoskodsz a vállalkozás növekedésének stratégiájáról.

-1. szint: Befektető lettél! Pénzből csinálsz még több pénzt

A megszerzett tapasztalatok és ismeretek alapján bírd munkára a pénzedet is, befektetéssel vidd sikerre a vállalkozásod! Csinálj pénzből pénzt: vásárolj működőképes kis cégeket minél olcsóbban, és azt követően szaktudásod, tapasztalataid, rendszerismereted alkalmazásával pofozd gyorsan helyre, és folyamatosan szerezz belőle bevételt!

Befektetőként más vállalkozások helyrehozásával, felpörgetésével csinálhatsz még több pénzt. Persze ehhez meg kell találnod azokat a kiváló szakembereket, akik feljavítják őket…

A befektetői szinten nem lesz több munkád, de meg kell tanulnod „játszani” a pénzzel és a nullákkal. A bölcs befektetők jellemzői: értik a gazdasági ciklusok természetét, és úgy pozícionálják magukat, hogy még több bevételt termelő eszközre tehessenek szert.

Alapelv: “Vedd meg és tartsd meg!” - Warren Buffett

SIKERÜLT! A Földszintre értél! IGAZI Vállalkozó lettél! Pénzt termelsz mások ötleteinek és energiáinak kiaknázásával

A vállalkozói szintre az tud felemelkedni, aki a befektetői szintet mester szinten űzi: csak a kellő tapasztalatod láttán fognak az emberek csatlakozni a befektetéseidhez. Ezen a szinten a tőke gyarapításával csinálhatsz pénzt értékpapírokból, részvényekből, franchise és licence díjakból, vagy szerzői jogdíjakból.

A vállalkozók nem az idejük eladásával keresnek pénzt, hanem a befektetésük megtérülésében érdekeltek, a tőke növelésével teremtenek hasznot. A vállalkozói tulajdon létrehozása az egyéni szabadság megteremtéséhez szükséges eszköz.

Sok, a “Földszintre” már felért ember fordítja pénzét és szellemi kapacitását jótékonyságra, tudományos kutatásokra és oktatásra.

Miért fontos, hogy elérd a vállalkozói szintet?

  • Egyéni szabadságot építhetsz ki. Valódi, nagy betűs Szabadságot.
  • Komoly pénzeket keresve a családodnak is minőségi életet biztosíthatsz.
  • Mások életét is szebbé teheted.

Egy idő után számtalan ajtó nyílik: megvan a lehetősége az üzleti életből való kiszállásnak, a nyugdíjba vonulásnak, lehet, hogy a gyerekünk vezetné tovább a családi vállalkozást, esetleg egy cégvezető menedzserre bíznánk a tulajdonosi szerep megtartása mellett, vagy értékesíteni szeretnénk a hozzáadott cégérték alapján az egész vállalkozást, hogy annak kamataiból éljünk tovább.

Gondolkozz, tervezz, és érd el az álmaidat! Sok sikert!

És ha hasznos volt a poszt, oszd meg másokkal is – nyomj egy lájkot!

Rácz-Akácosi Attila

Web: motivator.ma

Telefon: 06-20-277-3889

Megosztás
Jó tanácsok kezdőknek!
Fiatal vállalkozóknak korlátozott erőforrásból és tudással céget alapítani mindig különösen félelmetes és veszélyes mutatvány.
   2015-04-16    Vállalkozz!
Változtass az életeden!
Sajnos mind az üzleti világban, mind a hétköznapi életünkben legtöbbször mi magunk vagyunk a legnagyobb ellenségünk. Olyan döntéseket hozunk, amiket nem is szeretnénk; leromboljuk saját magunkat, ahelyett, hogy felépítenénk; vagy újra és újra elkövetjük ugyanazt a hibát.
   2015-04-08    Vállalkozz!
Ezeket a szabályokat szegd meg, hogy előrébb juss!
Minden ember életében eljön az a pillanat, amikor rájön, hogy az eddigi életszabályai szerint nem élhet tovább. Ezeket iktasd ki!
   2015-03-06    Vállalkozz!